
ltację psychologiczną.
Psychoterapia, obok farmakoterapii, jest podstawową formą leczenia chorób i zaburzeń psychicznych. W zależności od nurtu psychoterapeutycznego, spotkania z terapeutą mogą przebiegać na różne sposoby. Możliwa jest terapia grupowa, polecana zwłaszcza dla osób doświadczających trudności w kontaktach interpersonalnych oraz terapia indywidualna.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych. Terapia grupowa jest wyjątkowo skuteczna, ponieważ umożliwia nawiązanie kontaktów z innymi osobami, które mają podobne problemy. Nigdy nie można bagatelizować problemów psychicznych, ponieważ mogą doprowadzić nawet do śmierci. Prawidłowo przeprowadzona psychoterapia pozwala pacjentowi zajrzeć wgłąb siebie i zrozumieć w czym leży problem. Oczywiście efekty dają tylko regularne spotkania, które często łączy się z właściwą terapią farmakologiczną.
Zdrowie psychiczne jest równie ważne co
Depresja to temat, którego staramy się unikać, dopóki nie dotyczy on kogoś z naszego najbliższego otoczenia, lub nas samych. Oczywiście, nie jest to kwestia łatwa do omawiania z innymi, ale kiedy już się z nią mierzymy, musimy to zrobić, aby wrócić do zdrowia. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co zdrowie fizyczne, a może nawet ważniejsze. Dlatego niezwłoczna psychoterapia jest pierwszym krokiem do jego odzyskania. Pomocna może być także terapia grupowa, dzięki której zrozumiemy, że inni są z nami.
Nad procesem terapeutycznym grupy czuwa jeden
Terapia grupowa polega na regularnych spotkaniach w określonym gronie osób. Nad procesem terapeutycznym grupy czuwa jeden lub więcej terapeutów. Grupa może być otwarta, lub zamknięta. W pierwszym przypadku, podczas trwania terapii mogą dołączyć do grupy nowe osoby. W drugim przypadku, grupa rozpoczyna i kończy swój proces w tym samym gronie osób. Psychoterapia taka otwiera na kontakt i może być bardzo pomocna osobom o dużym poziomie lęku, które doświadczają trudności we wchodzeniu w relacje z innymi ludźmi.